0527_1.jpg
Hamis gyógymódok és „turborák”: Biden betegsége újabb dezinformációs hullámot indított
uploading
Tóth Márton | 2025-05-29

Diagnózis 

2025 májusában Joe Biden volt amerikai elnök irodája közleményben jelentette be, hogy a 82 éves politikusnál a prosztatarák egy agresszív, előrehaladott fajtáját diagnosztizálták, amely már a csontjaira is átterjedt. A negyedik stádiumú rákos megbetegedés a legsúlyosabb kategóriába tartozik, a legtöbb prosztatarákot ennél korábban azonosítják. A volt elnök fizikai és szellemi állapota korábban is a közéleti viták tárgyát képezte, különösen az elnöksége idején, amelyet 2024 júliusában váratlanul félbeszakított, amikor visszalépett az újraválasztástól. Donald Trump jelenlegi elnök, aki Biden elnöksége alatt rendszeresen bírálta elődjét, ezúttal együttérző hangnemben nyilatkozott. Saját közösségi platformján, a Truth Socialon azt írta: „Melania és én szomorúan értesültünk Joe Biden egészségi állapotáról. A legjobbakat kívánjuk Jillnek és az egész családnak, és gyors, sikeres felépülést Joe-nak.”


Korábbi felvételek újra felhasználva 

Biden egészségét korábban is élénk figyelem övezte: 2022-ben egy klímavédelmi beszédében azt mondta, hogy szülővárosának szennyezettsége miatt „nekem és sok más ott élőnek is rákja van”. A kijelentést a friss hírek tudatában sokan félreértelmezték, és újra elővették. Az álhírek azt feltételezték, hogy már akkor tudott a jelenlegi diagnózisáról, amit igyekezett titokban tartani. A valóságban a Fehér Ház már akkoriban jelezte, hogy Biden több nem rosszindulatú bőrrák-eltávolításon esett át elnöksége előtt, és ezek szerepeltek a 2021-es egészségügyi jelentésében is.


 

További reakciók oltásellenes szemszögből 

A bejelentést követően azonnal megjelentek az oltásellenes narratívák is, amelyek Biden betegségét a Covid–19 elleni oltásokhoz kötötték. A „turborák” (angolul: turbo cancer) kifejezés gyorsan elterjedt az X-en a Facebookon és más platformokon is. Az oltásellenes körök gyorsan terjedő vélemények szerint a mRNS-alapú vakcinák gyors és agresszív daganatok kialakulását okozzák, különösen idősebb korban. Ezt a teóriát azonban orvosszakmai körök határozottan cáfolták korábban és most is.

Otis Brawley, a Johns Hopkins Egyetem onkológus szakorvosa az AFP-nek úgy nyilatkozott: „Semmiféle tudományos bizonyíték nincs arra, hogy a Covid–19 vakcinák bármilyen rákot okoznának, sem arra, hogy lenne bármilyen ésszerű biológiai mechanizmus, amely alapján ez egyáltalán megtörténhetne.” Az első ilyen jellegű posztok már percekkel a bejelentés után megjelentek, és jellemzően fotókat is mellékeltek, amelyek Biden Covid-oltásait ábrázolták, megerősítve a tévhiteket. A valóság azonban az, hogy az oltásoknak nincs kapcsolatuk a rákos megbetegedések kialakulásával és gyors terjedésével.

Hamis gyógymódok

A Bidenről szóló hírek újabb lendületet adtak azoknak az álhíreknek is, amelyek alternatív „rákgyógymódokat” népszerűsítenek. A közösségi médiában terjedt a tévhit, miszerint a gyermekláncfű-tea 48 óra alatt elpusztítja a rákos sejteket, sőt egyes posztok tanulsága szerint 100-szor hatékonyabb, mint a kemoterápia. Az ilyen állításokat a szakértők határozottan cáfolják.

A Cancer Research UK kutatási vezetője, Marianne Baker szerint sincs semmilyen tudományos bizonyíték arra, hogy a gyermekláncfű-kivonat hatékony rákellenes szer lenne. Hasonló módon cáfolták azt az állítást is, miszerint a meleg vízben főzött ananász gyógyítja a rákot. Egy a témában megszólaló onkológus úgy fogalmazott: az ananászban valóban vannak hasznos tápanyagok és vitaminok, de természetesen nem helyettesíthetik az orvosilag igazolt kezeléseket. Az ilyen és ehhez hasonló posztok egyik legnagyobb veszélye, hogy elbizonytalaníthatják a betegeket, akik így nem feltétlenül fordulnak időben szakértőhöz.



Joe Biden betegségének híre nemcsak politikai, hanem dezinformációs hullámokat is keltett. Az esemény újra ráirányította a figyelmet arra, hogyan használják fel az álhírterjesztők a közéleti személyiségek egészségi állapotát arra, hogy megalapozatlan oltásellenes vagy alternatív gyógyászati narratívákat terjesszenek. A szakértők hangsúlyozzák: az egészségügyi döntéseket minden esetben orvossal érdemes egyeztetni, és fontos, hogy a közvélemény megbízható forrásokból tájékozódjon, különösen, ha súlyos betegségekről van szó.







Források:
https://www.reuters.com/world/us/former-us-president-biden-diagnosed-with-prostate-cancer-his-office-says-2025-05-18/

https://www.snopes.com/news/2025/05/22/trump-stage-9-cancer-biden/

https://www.factcheck.org/2025/05/trump-allies-spread-unfounded-claims-about-bidens-cancer-diagnosis/

https://www.politifact.com/article/2025/may/19/joe-biden-cancer-2022-diagnosis-2025/

https://factcheck.afp.com/doc.afp.com.47GV9WD

https://www.politifact.com/factchecks/2025/may/20/tweets/Biden-turbo-cancer-vaccine-covid-mrna/

https://factcheck.afp.com/doc.afp.com.388Y8NP

https://factcheck.afp.com/doc.afp.com.36M9673

 

uploading