legidosebb-fak-e5c9c47a2e.jpg
“Haldokolni kezdtek a világ legöregebb fái: vége a természetnek!”
The demise of the oldest trees in the world: it's over for nature
Dax Krisztián | 2023-11-27

A fenti címmel jelent meg a cikk az avilagtitkai.com oldalon az afrikai baobabfa (ismertebb nevén majomkenyérfa) legidősebb tagjainak pusztulásáról és a folyamatért az emberi tevékenységet okolja, melynek a következményei állítása szerint végzetesek lesznek a természetre és a világra.
Az szerző a Nature Plants című folyóiratra hivatkozik - valódi hivatkozás nélkül. Egy kis kutakodás után kiderül, hogy a nature.com oldalon jelent meg a tanulmány, valamint egy ahhoz kapcsolódó cikk:

Innentől kezdve egyszerűsödik a dolgunk. A tanulmány egy hárommondatos kivonattal kezdődik, melynek az utolsó részmondata már gyanakvásra ad okot:

“the cause of the mortalities is still unclear.” (az elhullások oka még mindig tisztázatlan)

Továbbolvasva egy korábbi tanulmányt olvashatunk, melyet 2005-ben kezdtek és ahol azt vizsgálták, miképp lehetnek képesek ezek a fák ilyen sok ideig életben maradni. A szerzők megállapítják, hogy a 2005-ös tanulmány kezdete óta több majomkenyérfa is elpusztult, melynek számadatait helyesen közli az avilagtitkai.com cikke, azonban a pusztulás megállapított oka már csak részben egyezik. Míg a tanulmány szerint lehetséges, hogy a fák pusztulásához részben hozzájárult a klímaváltozás, addig a magyar cikk mintha már tényként kezelné, hogy az emberiség okozta a fák pusztulását: 

“Vagyis a folyamatért akárhogyan is szépítjük, mi, az emberi tevékenység a felelős.”

Természetesen a tanulmányban nem hangzik el az az állítás miszerint “vége a természetnek!”, sem “Sokak szerint alig 10-20 éve van hátra a világnak, mire végleg elkezd hanyatlani, és maradandó károk keletkeznek az ökoszisztémában. Az idő vészesen közeleg.”

Az emberiség klímaváltozásra gyakorolt hatása egy valós folyamat, melyet komolyan kell vennünk, azonban a fenti cikkben említett állítások nem mindig fedik a valóságot és megtévesztőek, ami miatt félrevezethetik az olvasókat. 

Hivatkozások
https://avilagtitkai.com/articles/view/haldokolni-kezdtek-a-vilag-legoregebb-fai-vege-a-termeszetnek?category=tudomany
https://www.nature.com/articles/s41477-018-0170-5
https://www.nature.com/articles/d41586-018-05411-7
https://climate.ec.europa.eu/climate-change/causes-climate-change_en



To be uploaded