Factcheck_california_fire_cover_02.05.jpg
A Los Angeles-i tűzvész álhírei
Uploading
Dax Krisztián | 2025-02-06

A jelenlegi felmérések szerint a január 7. és 31.-e közötti időszakban a tűzek minimum 29 ember halálát okozták, 200 000 embernek kellett elhagynia otthonát és több mint 18 000 épület sérült vagy semmisült meg. Az anyagi kár is jelentős, a jelenlegi számítások 250-300 milliárd dollárosra becsülik.

A katasztrófával kapcsolatban rengeteg elmélet született, érintve annak keletkezését, az oltással kapcsolatos nehézségeket egyaránt. Ahogy az 2025-ben már szinte természetes, a dezinformációt tartalmazó hírek rendszeresen használtak mesterséges intelligenciát. Az egyik ilyen eset Los Angeles egyik látványosága a Hollywood felirat kapcsán terjedt a közösségi médiában. A manipulált képek szerint lángokban álló feliratot a valóságban elkerülte. A helyzetből adódóan a képet látva természetesnek vesszük, hogy alacsonyabb minőségű fotóról van szó. Ilyen esetekben érdemes figyelni a vizuális jeleket, ellenőrizni a hátteret és kisebb elemeket az adott képen.




Forrás: Reuters

 

A nemzetközi kapcsolatok rovására is mehetnek az álhírek, hiszen többen sérelmezték a közösségi médiában, hogy az Egyesült Államok közvetlen szomszédjai Kanada és Mexikó nem vesz részt a kaliforniai tűzesetek oltásában.
Ez az állítás teljesen megalapozatlan, hiszen mindkét ország jelentős erőforrásokkal és szakértelemmel járul hozzá a katasztrófa elhárításához, bizonyítva az együttműködés fontosságát ilyen helyzetekben.

A legnépszerűbb összeesküvéselméletek szerint a tűz szándékos volt, hátterében pedig Los Angeles újjáépítésének tervei álltak. Leginkább a Facebook-on elterjedt hírek szerint Klaus Schwab a Világgazdasági fórum alapító elnöke egyenesen beismerte, hogy a tüzek mögött szándékos emberi tevékenység áll és ez lehetőséget add majd egy új „okos város” megalapítására.
Erről a kijelentésről nincsen semmilyen nyilvános felvétel vagy egyéb bizonyíték, és a Világgazdasági fórum szóvivője is csak annyival kommentálta az esetet, hogy: „Teljesen alaptalan.”

A kaliforniai tűzesetek példája ismét rávilágít arra, hogy a dezinformáció nemcsak a közvéleményt torzíthatja, hanem a válságkezelést is akadályozhatja. Az ilyen esetek hangsúlyozzák a tényellenőrzés szerepét, valamint azt, hogy az álhírekkel szemben mindenkinek felelőssége a hiteles források használata és a tudatos médiafogyasztás.


Források:

https://www.reuters.com/fact-check/image-blue-roofed-house-spared-california-fires-is-fake-2025-01-24/


https://www.cbsnews.com/news/la-fires-burn-california-fema-false-rumors-misinformation/

 

https://ghostarchive.org/archive/8xmFJ

 

https://www.dw.com/en/fact-check-viral-claims-on-california-wildfires/a-71286826

 

https://www.factcheck.org/2025/01/canada-and-mexico-are-helping-to-fight-california-fires-contrary-to-meme/

uploading