Kép1.jpg
Álhírek a Hamasz-Izrael tűzszünet kapcsán.
uploading
Tóth Márton | 2025-03-07

A közel-keleti konfliktus mindig termékeny talajt biztosított a félrevezető információk terjedésének, különösen igaz ez a digitális térben. A 2025-ös Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalások és a fogolycsere bejelentése sem volt kivétel: az eseményeket számos manipulált vagy kontextusából kiragadott videó és álhír követte. Az alábbiakban néhány rendkívül gyorsan elterjedt tévhitet vizsgálunk meg.

Hamász fegyveresek ünneplése:
Egy széles körben terjedő videó azt a látszatot kelti, hogy Hamász fegyveresei a 2025-ös tűzszünet bejelentését ünneplik fegyvereikkel a levegőbe lövöldözve. Azonban az elemzések kimutatták, hogy a videó valójában évekkel a tűzszüneti megállapodás előtt készült, és nincs köze a friss eseményekhez. A Hamász katonáiról készült felvételek 2007-ben készültek egy gyakorlatozás során, melyek később 2015-ben kerültek fel az internetre.

 

Izraeli parlamenti képviselők:
Egy másik félrevezető videó és annak feliratai azt sugallják, hogy izraeli parlamenti képviselők sírásban törtek ki a tűzszünet megkötésének híre miatt. A valóságban a felvétel 2023-ból származik, amikor október 7.-én a Hamász támadást indított Izrael ellen, és ennek felvételire reagáltak így a képviselők.


Trump vetett véget az erőszaknak:
Egyes közösségi média bejegyzések azt állították, hogy Donald Trump közvetlenül vetett véget a gázai harcoknak. A helyzet azonban jóval összetettebb. Tény, Donald Trump és Benjamin Netanjahu valóban tárgyaltak a Közel-Kelet helyzetéről, azonban az Egyesült Államok nem közvetített közvetlenül a felek között a legutóbbi tűzszüneti tárgyalások során.

Katar szerepe a tűzszünetben:
Egy másik elterjedt félreértés szerint Katar önállóan jelentette be a tűzszünetet Izrael és a Hamász között. Bár Katar valóban fontos szerepet játszott a tárgyalásokban, a megállapodás több ország diplomáciai erőfeszítéseinek egységes eredményeként született meg.

A valódi események ennél árnyaltabbak: Izrael és a Hamász között hosszú, összetett tárgyalások zajlottak, amelyek során többek között fogolycseréről és humanitárius folyosók megnyitásáról is szó esett. A Politico jelentése szerint az izraeli hadsereg fokozatosan kivonta csapatait egyes gázai területekről, míg a Hamász jelezte, hogy nem kívánja a tűzszünet felrúgását.

A közösségi médiában terjedő manipulált felvételek és félrevezető narratívák torzíthatják a valóságot, éppen ezért kiemelten fontos a megbízható források ellenőrzése. A Közel-Kelet helyzete összetett és folyamatosan változik, ezért érdemes fenntartásokkal kezelni azokat az állításokat, amelyek túl egyszerű vagy egyoldalú magyarázatot kínálnak a konfliktusokra.


Források:
https://www.reuters.com/fact-check/video-hamas-firing-guns-air-predates-2025-ceasefire-announcement-2025-01-27/

 

https://edition.cnn.com/2025/02/13/middleeast/hamas-hostage-release-israel-gaza-intl/index.html

 

https://www.reuters.com/fact-check/video-israeli-parliamentarians-crying-miscaptioned-response-ceasefire-deal-2025-01-27/

 

https://www.snopes.com/collections/israel-hamas-ceasefire/

 

https://www.reuters.com/world/trump-netanyahu-set-pivotal-talks-middle-east-agenda-2025-02-04/

 

https://www.factcheck.org/2024/11/viral-claim-falsely-suggests-trump-ended-violence-in-gaza/

 

https://www.reuters.com/world/middle-east/hamas-says-it-does-not-want-gaza-ceasefire-collapse-2025-02-13/

 

https://www.rfi.fr/en/international/20250115-qatar-announces-israel-hamas-ceasefire-and-hostage-swap-after-15-month-conflict

 

https://www.politico.com/news/2025/02/09/israeli-forces-withdraw-gaza-corridor-00203263



uploading