0312-1.jpg
Megszűnteti a tényellenőrzést a Meta.
uploading
Tóth Márton | 2025-03-26

Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója egy januári interjú során jelentette be, hogy a cég 8 év után megváltoztatja az eddig használt tényellenőrzési gyakorlatot. A nyilatkozata szerint, hogy egyes országokban fokozatosan csökkenti a külső tényellenőrző partnerekkel való együttműködést, és ehelyett nagyobb hangsúlyt fektet a közösségi visszajelzésekre. Ennek részeként a felhasználók számára elérhetőbbé válik a tartalmak megjelölése és a közösségi tényellenőrzés alkalmazása. A szkeptikusabb kritikusok szerint azonban ez a megközelítés nagy valószínűséggel növelni fogja az elfogult vagy manipulált visszajelzéseket.

Mark Zuckerberg esete:
A tény miszerint a közösségi médiában sűrűn tejednek manipulált képek, mi sem bizonyítja jobban, hogy a Meta vezérével kapcsolatban is terjedt egy kép, miszerint azt nyilatkozta, hogy „menő” volt Elon Musk félreérthető karlendítése Donald Trump beiktatása során.



A kép a valóságban természetesen szerkesztett, és sose jelent meg a Fox News egyik felületén se

Európai Unió:
A jelenlegi tervek szerint a fokozatos változtatások első körben az Egyesült Államokat fogják érinteni. Az Európai Bizottság több tagja aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a vállalat háttérbe szorítja a független tényellenőrzést, egyelőre azonban nincs hivatalos információ arról, hogy az Európai Unióban is hasonló tervei lennének a Meta-nak. Az Európai Bizottság nyilatkozatában nem kommentálta az esetet, lévén az USA területén történt, azonban kiemelte, hogy az EU törvényei szerint (DSA act) elsőkörben kockázatfelmérést kell majd készíteniük.

A tényellenőrző szervezetek reakciói:
A független tényellenőrző szervezetek, mint például a Full Fact és a Politifact, kritikusan viszonyulnak a Meta új stratégiájához. A Full Fact egy blogbejegyzésben kifejtette, hogy bár a közösségi visszajelzések hasznosak lehetnek, ezek nem egyenlőek a professzionális tényellenőrző munkával. A szervezet szerint az ilyen típusú ellenőrzési rendszer könnyen manipulálható lehet, például szervezett dezinformációs kampányok révén.

A Meta tényellenőrzési rendszerének átalakítása fontos mérföldkő a digitális platformok szabályozásában. Bár a vállalat az átláthatóság és a szólásszabadság elősegítésére hivatkozik, a változtatások hosszú távú hatásai egyelőre kiszámíthatatlanok.




Források:

https://www.bbc.com/news/articles/cly74mpy8klo

https://about.fb.com/news/2025/01/meta-more-speech-fewer-mistakes/

https://apnews.com/article/fact-check-politics-trump-verification-misinformation-00bc57b4a3c348a1363610c1cbbfd8ca

https://www.theguardian.com/technology/2025/jan/13/meta-facebook-factchecking-eu

https://fullfact.org/blog/2025/jan/how-fact-checking-on-meta-makes-difference/

https://fullfact.org/blog/2025/jan/meta-ending-support-for-us-fact-checkers/

https://www.politifact.com/article/2025/jan/08/does-crowdsourced-fact-checking-work-experts-are-s/  

https://www.reuters.com/fact-check/fox-news-graphic-manipulated-suggest-zuckerberg-was-cool-about-musk-gesture-2025-01-30/



uploading