0402_1.jpg
Dezinformációk a Pride felvonulások kapcsán
uploading
Tóth Márton | 2025-04-10

Egy, a Lakmusz által közölt cikk részletesen foglalkozik azzal, hogy mely országokban tiltják a Pride felvonulásokat, és hol merülhetnek fel jogi vagy politikai aggályok. Ugyan egyes országokban valóban szigorú szabályozások vonatkoznak ezekre az eseményekre, a közösségi médiában gyakran eltúlzott vagy teljesen valótlan állítások keringenek arról, hogy például az EU egyes államaiban betiltották vagy súlyosan szankcionálták volna a Pride-ot, illetve az ahhoz kapcsolódó eseményeket. A valóság ezzel szemben az, hogy a legtöbb európai országban szabadon lehet Pride rendezvényeket szervezni, még akkor is, ha az adott ország egyes politikai szereplői ellenségesen állnak hozzájuk. A jelenlegi politikai környezetben egyéb társadalmi kérdések is rendszeresen előkerülnek a Pride kapcsán, ilyen például a gyülekezési törvény módosítása hazánkban.

Egyes internetes bejegyzések azt állították, hogy Donald Trump második elnökségi ciklusa elején egy olyan rendeletet írt alá, amely betiltotta a Pride hónapot az Egyesült Államokban. Az amerikai Fehér Ház hivatalos közleményeit megvizsgálva azonban hamar kiderül, hogy ez az állítás teljesen hamis. Donald Trump elnöksége alatt semmilyen formában nem adott ki hivatalos nyilatkozatot a Pride rendezvényekkel kapcsolatban, és politikailag ugyan szembekerült már LMBTQ+ jogvédő szervezetekkel, semmilyen végrehajtási rendelet nem született az események betiltásáról.

Egy másik elterjedt álhír szerint Elon Musk azt állította, hogy saját közösségi média felületén, az X-en minden Pride-dal kapcsolatos tartalom tiltásra kerül a továbbiakban. A Reuters cikke világosan rámutatott, hogy semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy Musk valaha is tett volna ilyen kijelentést. Musk és az általa vezetett X (korábban Twitter) platform valóban generált vitákat az LMBTQ+ tartalmak kezelése kapcsán, de ezek betiltásáról szóló állítás nem valós. Ezen felül is számos álhírben előkerült Elon Musk neve, akinek tulajdonosi döntései és moderációs elvei valóban sok vitát váltottak ki, de a platform továbbra is engedélyezi a Pride-hoz kapcsolódó tartalmak megjelenését.

Michael Jordan NBA legendát is kapcsolatba hozták, egy a Pride-ot érintő álhírrel. Eszerint azért szakította meg együttműködését a Nike-val, mert a cég támogatta a szivárványos rendezvényt. A hír azonban egy szatirikus weboldalról indult, és semmilyen valóságalapja nincs. Jordan és a Nike kapcsolata továbbra is fennáll, és ez az eset csak egy újabb példa arra, hogyan terjedhet el egy álhír a közösségi médiában valamilyen társadalmi kérdés mentén. Ilyen esetekben érdemes az érintettek, hivatalos és igazolt közösségi média felületeit is áttekinteni.



A Pride-hoz kapcsolódó félrevezető információk célja gyakran a közvélemény manipulálása, és politikai feszültség kiélezése. Az ilyen típusú álhírek elleni védekezés legjobb módja a hiteles forrásokból történő tájékozódás, és a tényellenőrző oldalak követése. A fenti példák is jól mutatják, hogy a közösségi médiában terjedő információk gyakran torzítottak vagy esetenként teljesen valótlanok, ezért mindig érdemes ellenőrizni azokat.







Források:
https://www.lakmusz.hu/hol-vannak-meg-olyan-orszagok-ahol-nem-lehet-pride-ot-tartani/  

https://www.reuters.com/fact-check/trump-did-not-sign-executive-order-banning-pride-month-2025-01-31/ 

 

https://www.reuters.com/fact-check/no-evidence-musk-said-pride-flags-should-be-banned-classrooms-2024-11-27/ 

 

https://www.politifact.com/factchecks/2025/feb/04/facebook-posts/no-elon-musk-didnt-ban-pride-content-on-x/ 

 

https://www.politifact.com/factchecks/2025/feb/17/facebook-posts/what-the-truck-no-musk-didnt-ban-lgbtq-people-from/ 

 

 

https://www.reuters.com/fact-check/claim-that-michael-jordan-cut-ties-with-nike-is-satire-website-2025-03-10/ 

https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/ 

uploading