0423_1.jpg
Elhunyt Ferenc pápa
uploading
Tóth Márton | 2025-04-25

Hamis gyászmise 

Egy széles körben terjedő videó például azt a benyomást keltette, mintha Ferenc pápa halála miatt tartottak volna nyilvános gyászmisére emlékeztető eseményt Guatemalában. A felvételen egy vallásos körmenet látható, amit azonban szándékosan tévesen feliratoztak úgy, mintha az a pápa halálával kapcsolatos gyászszertartás lenne. A videó már napokkal a halálhír előtt is elérhető volt, és egy guatemalai húsvéti, egész pontosan nagy pénteki ünnepséget örökít meg – semmi köze nincs a pápa halálához. Ez az eset is jól mutatja, hogy a valós képi tartalmakat is könnyen ki lehet forgatni, ha félrevezető feliratokkal látják el őket. A videó gyors terjedése tovább erősítette a zavart és a félretájékoztatást a közösségi médiában.

A Simpsons család „jóslata”

Szintén napvilágot látott egy másik állítás, miszerint A Simpson család című amerikai rajzfilmsorozat már évekkel ezelőtt megjósolta Ferenc pápa halálát 2025-re. A terjedő videóban egy hamisított jelenet látható, ahol a sorozat stílusában készült animációban egy televíziós híradó képernyőjén a „Pope Francis dead in 2025” (Ferenc pápa meghalt 2025-ben) felirat olvasható.

A jelenet soha nem szerepelt a sorozatban, és teljes egészében digitálisan manipulált, utólagosan szerkesztett tartalomról van szó. A „jóslat” illúzióját egy mesterséges intelligenciával generált videó kelti életre, amelyet eredetileg egy humoros tartalmakat gyártó oldal készített. A videó célja a szórakoztatás volt, nem pedig informálás — azonban a kontextus elveszett, mire a felvétel széles körben terjedni kezdett. A „Simpson család” sorozat 1989-ben indult, és azóta is jelennek meg az újabb évadai. Többek között arról is híres, hogy egyes epizódjai állítólag „megjósoltak” későbbi, valós eseményeket. Ezek túlnyomó része a valóságban nem történt meg, ennek ellenére az elmúlt pár évben megfigyelhető trend lett abból, hogy jelentős világesemények után rendszeresen napvilágot látnak álhírek miszerint a sorozat alkotói előre látták jönni az adott történteket.


További AI képek 

További hamis képek is elterjedek, köztük egy a nyitott koporsós szertartásról. A hamis kép még a Vatikán által hivatalosan nyilvánosságra hozott képek előtt kezdett terjedni. Különösen az ázsiai régióban volt népszerű a tartalom, és a kommentek tanúbizonysága szerint sokan valósnak gondolták. Az AFP-nek nyilatkozó szakértő szerint a manipulált képen egyértelműen láthatóak a mesterséges intelligencia jelei, például az irreálisan hosszú ujjak és az elmosódott arcvonások. A hamis kép valószínűleg a Meta AI szoftverével készült, mert a képen szereplő felirat alatt látható a vízjelük. 

A Snopes összeválogatta az a 25 esetet, amikor az elmúlt években téves információk keringtek az egyházfő kijelentéseiről és egészségügyi állapotáról. Ez is jól mutatja, hogy az ismert személyek, különösen vallási vagy politikai vezetők, rendszeresen a dezinformáció célpontjává válnak. A tényleges gyász pillanatában sem feledkezhetünk meg arról, milyen fontos az információk hiteles forrásból történő ellenőrzése – főleg akkor, amikor az érzelmek felülírják a kételyt.

 

 

 

 

Források:
https://factcheck.afp.com/doc.afp.com.436W7ZP

https://www.politifact.com/factchecks/2025/apr/22/tiktokposts/simpsons-didnt-predict-pope-francis-would-die-2025/

https://factcheck.afp.com/doc.afp.com.432T9WD

https://factcheck.afp.com/doc.afp.com.36ZQ86L

https://www.snopes.com/collections/pope-francis-death/
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Simpsons_future_predictions

uploading